Makale Özeti: 2026 umre fiyatları aylık güncel analiz. Hangı ay umre en ucuz? Sezon dalgalanmaları, en uygun dönemler ve bütçe planlamanız için kapsamlı rehber.
>
Okuma Süresi: 15 dk | Güncelleme: 8 Haziran 2026
Yazar: Umre Fiyat Analiz Uzmanı | Uzmanlık: 12+ Yıl Sezon Takibi
Giriş
2026 yılında umre fiyatları aylara göre önemli farklılıklar göstermektedir. Sezon, talep, hava durumu ve dini günler gibi faktörler fiyatları doğrudan etkilemektedir. Bu rehberde 2026 umre fiyatlarının aylık analizini sunarak bütçenizi en doğru şekilde planlamanıza yardımcı oluyoruz.
Umre fiyatlarındaki dalgalanmaları anlamak, doğru zamanda doğru paketi seçmenize yardımcı olacaktır. Bazı aylarda fiyatlar %30-40 oranında düşebilirken, ramazan ve yaz dönemlerinde aynı oranda yükselebilmektedir.
2026 Umre Fiyatları: Aylık Karşılaştırma
Standart 10 Günlük Umre Paketi Aylık Fiyatlar

| Ay | Ekonomik (₺) | Standart (₺) | Lüks (₺) | Yoğunluk | Değerlendirme |
|---|---|---|---|---|---|
| Ocak | 52.000 - 65.000 | 70.000 - 90.000 | 100.000 - 140.000 | Düşük | Uygun fiyat |
| Şubat | 48.000 - 62.000 | 65.000 - 85.000 | 95.000 - 135.000 | Düşük | En uygun dönem |
| Mart | 50.000 - 68.000 | 68.000 - 92.000 | 100.000 - 145.000 | Orta | İyi fiyat |
| Nisan | 55.000 - 72.000 | 75.000 - 95.000 | 110.000 - 150.000 | Orta | Orta fiyat |
| Mayıs | 58.000 - 75.000 | 78.000 - 98.000 | 115.000 - 155.000 | Yüksek | Pahalı |
| Haziran | 60.000 - 78.000 | 82.000 - 105.000 | 120.000 - 160.000 | Çok Yüksek | En pahalı |
| Temmuz | 60.000 - 78.000 | 82.000 - 105.000 | 120.000 - 160.000 | Çok Yüksek | En pahalı |
| Ağustos | 58.000 - 75.000 | 78.000 - 98.000 | 115.000 - 155.000 | Yüksek | Pahalı |
| Eylül | 52.000 - 68.000 | 70.000 - 90.000 | 105.000 - 145.000 | Orta | İyi fiyat |
| Ekim | 50.000 - 65.000 | 68.000 - 88.000 | 100.000 - 140.000 | Düşük | Uygun fiyat |
| Kasım | 48.000 - 63.000 | 65.000 - 85.000 | 95.000 - 135.000 | Düşük | En uygun dönem |
| Aralık | 50.000 - 66.000 | 68.000 - 88.000 | 98.000 - 138.000 | Düşük | Uygun fiyat |
Not: Fiyatlar tahmini olup, firmaya ve paket detaylarına göre değişkenlik gösterebilir. Kesin fiyatlar için güncel teklifleri karşılaştırınız.
En Uygun Umre Dönemleri
1. Şubat ve Kasım — En Ekonomik Aylar
Şubat ve Kasım ayları, umre için en ekonomik dönemlerdir. Bu aylarda hem talep düşük hem de fiyatlar minimum seviyededir. Hava sıcaklıkları da umre yapmak için oldukça elverişlidir (Mekke'de gündüz 28-32°C).
Avantajları:
- Fiyatlar en düşük seviyede
- Harem bölgesi daha sakin
- Otel seçenekleri geniş
- Hava sıcaklığı ideal
Dezavantajları:
- Okul dönemi nedeniyle aileler için uygun olmayabilir
- Bazı turlar daha az sıklıkta düzenlenir
2. Eylül ve Ekim — İyi Fiyat, İyi Hava
Eylül ve Ekim ayları, fiyat-performans açısından en iyi dönemler arasındadır. Yaz yoğunluğu geçtikten sonra fiyatlar düşmekte ve hava sıcaklığı umre yapmak için ideal hale gelmektedir.
Avantajları:
- Fiyatlar yaz dönemine göre %20-30 düşük
- Hava sıcaklığı ılıman (30-35°C)
- Hac dönemi henüz başlamadığı için daha sakin
3. Mart ve Nisan — Orta Seviye
Mart ve Nisan ayları, ortalama fiyatlarla umre yapmak isteyenler için uygun bir dönemdir. Hava sıcaklığı kademeli olarak yükselmekte ancak henüz yaz sıcağı yaşanmamaktadır.
En Pahalı Umre Dönemleri
1. Ramazan Ayı — En Pahalı Dönem
Ramazan ayı, umre için en yoğun ve en pahalı dönemdir. Müslümanlar için manevi değeri yüksek olan bu dönemde fiyatlar %40-60 oranında artmaktadır.
Ramazan Umresi Fiyat Artışı:
- Ekonomik paket: %40-50 artış
- Standart paket: %50-60 artış
- Lüks paket: %40-50 artış
Kadir Gecesi'ne denk gelen umre turları özellikle pahalıdır. Bu gecenin manevi değeri nedeniyle talep çok yüksektir.
2. Haziran ve Temmuz — Yaz Yoğunluğu
Yaz aylarında okul tatili nedeniyle talep artmaktadır. Ayrıca Mekke'de hava sıcaklığı 45°C'yi bulabildiğinden, sağlık açısından dikkatli olunması gerekmektedir.
3. Kurban ve Ramazan Bayramı Dönemleri
Dini bayram dönemlerinde kısa süreli talep artışı yaşanmaktadır. Bu dönemlerde fiyatlar geçici olarak yükselebilir.
2026 Umre Fiyatlarını Etkileyen Faktörler
1. Döviz Kuru
TL'nin Riyal karşısındaki değeri, umre fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Döviz kuru arttıkça umre maliyeti de artmaktadır. Bu nedenle erken rezervasyon yaparak kur riskini azaltmak mümkündür.
2. Petrol Fiyatları
Uçuş maliyetleri, petrol fiyatlarına bağlı olarak değişmektedir. Petrol fiyatlarının artması, uçak bileti maliyetlerini ve dolayısıyla umre paket fiyatlarını yükseltmektedir.
3. Suudi Arabistan Altyapı Yatırımları
Mekke ve Medine'deki otel ve ulaşım altyapı yatırımları, konaklama ve transfer maliyetlerini etkilemektedir. Yeni otellerin açılması konaklama arzını artırarak fiyatları dengeleyebilmektedir.
4. Hac Sezonu Çakışması
Hac sezonu dönemlerinde umre izinleri kısıtlanabilmektedir. Hac sonrası dönemlerde umre fiyatları geçici olarak yükselebilir.
Bütçe Planlama Stratejileri
Erken Rezervasyon Stratejisi
3-6 ay önce yapılan erken rezervasyonlar %10-20 fiyat avantajı sağlamaktadır. Özellikle Ramazan dönemi için 6-9 ay öncesinden rezervasyon yapmanız önerilmektedir.
Esnek Tarih Stratejisi
Gidiş ve dönüş tarihlerinizde esnek olmanız, fiyatları önemli ölçüde düşürebilmektedir. Hafta içi uçuşlar hafta sonuna göre daha uygun fiyatlı olabilmektedir.
Paket Karşılaştırma Stratejisi
En az 3-4 farklı firmanın paketlerini karşılaştırarak en uygun fiyat-performans oranını bulabilirsiniz. Fiyatın yanı sıra dahil olan hizmetleri de dikkatle inceleyiniz.
Sıkça Sorulan Sorular
2026 umre fiyatları ne kadar?
⌄
2026 yılında ekonomik umre paketleri 45.000₺'den, standart paketler 65.000₺'den, lüks paketler 95.000₺'den başlamaktadır. Aylara göre fiyat farklılıkları bulunmaktadır.
Umre en ucuz hangi ay yapılır?
⌄
Şubat ve Kasım ayları umre için en ekonomik dönemlerdir. Bu aylarda fiyatlar %20-30 oranında düşük olabilmektedir.
Ramazan umresi ne kadar tutar?
⌄
Ramazan umresi fiyatları normal döneme göre %40-60 daha yüksek olabilmektedir. 2026 Ramazan döneminde ekonomik paket 85.000₺'den başlamaktadır.
Umre fiyatları ne zaman düşer?
⌄
Eylül-Kasım ve Şubat-Nisan aylarında fiyatlar en düşük seviyededir. Hac sezonu sonrası ve yaz dönemi dışındaki aylar uygun fiyatlıdır.
Yaz aylarında umre yapılmalı mı?
⌄
Yaz aylarında Mekke sıcaklığı 45°C'yi bulabilmektedir. Sağlık açısından risk oluşturabilir. Yaz döneminde umre yapacaksanız bol su tüketimi ve güneş koruma önlemleri almanız gerekmektedir.
Erken rezervasyon ne kadar avantaj sağlar?
⌄
Erken rezervasyon %10-20 fiyat avantajı sağlayabilmektedir. Özellikle Ramazan dönemi için 6-9 ay öncesinden rezervasyon yapmanız önerilmektedir.
Umre fiyatlarına neler dahil?
⌄
Standart umre paketlerine genellikle uçuş, konaklama, transfer, yemek ve rehberlik dahildir. Vize ve aşı ücretleri bazı paketlerde dahil olmayabilir.
Aile ile umre ne kadar tutar?
⌄
4 kişilik bir aile için ekonomik paket 180.000-260.000₺, standart paket 260.000-380.000₺, lüks paket 380.000-600.000₺ arası tutabilmektedir.
Umre fiyatlarında gizli masraf var mı?
⌄
Güvenilir firmalarda gizli masraf bulunmamaktadır. Ancak vize, aşı, ihram ve kişisel harcamalar paket dışı olabilmektedir. Toplam bütçenize 5.000-10.000₺ ek masraf ayırmanız önerilir.
Umre için ne kadar bütçe ayırmalıyım?
⌄
Standart bir umre için kişi başı 70.000-100.000₺ bütçe ayırmanız önerilmektedir. Bu rakama ek masraflar (vize, aşı, kişisel harcama) için 5.000-10.000₺ eklemeniz gerekmektedir.
Diyanet umresi daha ucuz mu?
⌄
Diyanet umresi fiyatları özel firmalarla benzer seviyededir. Diyanet'in avantajı güvenilirlik ve şeffaf fiyat politikasıdır, ancak her zaman en ucuz seçenek olmayabilir.
Umre fiyatları her yıl ne kadar artar?
⌄
Umre fiyatları yıllık ortalama %15-25 oranında artmaktadır. Bu artış döviz kuru, enflasyon ve Suudi Arabistan'daki maliyet artışlarından kaynaklanmaktadır.
İlgili Konular ve Ek Bilgiler
Bu konuyla ilgili en çok merak edilen sorular arasında umre turları fiyatları, vize işlemleri, otel konaklaması ve ibadetlerin nasıl yapıldığı yer almaktadır. Umre yolculuğuna çıkmadan önce bu konular hakkında detaylı bilgi edinmeniz, daha planlı ve huzurlu bir ibadet deneyimi yaşamanıza yardımcı olacaktır.
Umre turları 2026 yılında ekonomik, standart ve lüks paketler halinde sunulmaktadır. Bütçenize uygun turu seçerken sadece fiyatı değil, otel kalitesini, Harem mesafesini ve dahil hizmetleri de dikkate almanız önemlidir. Umre Dünyası platformunda 50'den fazla firmanın turlarını karşılaştırarak en doğru kararı verebilirsiniz.
Umre vizesi için pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Ayrıca menenjit aşısı yaptırmanız ve uluslararası aşı kartınızı yanınızda bulundurmanız önerilir. Vize işlemleri genellikle tur firmaları tarafından yapılmaktadır, ancak gerekli evrakları önceden hazırlamanız süreci hızlandıracaktır.
Mekke ve Medine'de konaklama, umre deneyiminin önemli bir parçasıdır. Harem-i Şerif'e yakın otellerde kalmak namazlar için büyük kolaylık sağlar. 5 yıldızlı otellerde lüks konfor ve Harem manzarası bulunurken, 3 yıldızlı otellerde temiz ve konforlu odalar daha ekonomik fiyatlarla sunulmaktadır.


